Správa ciest začína stavebnú sezónu: Nové mosty, opravené cesty či cyklodráhy potešia obyvateľov Košického kraja


Foto: Správa ciest začína stavebnú sezónu: Nové mosty, opravené cesty či cyklodráhy potešia obyvateľov Košického kraja Foto: ilustračné/Facebook/Košický samosprávny kraj

Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) sa po zimnej prestávke chystá na rušnú stavebnú sezónu. V rámci plánovaných aktivít sa obyvatelia Košického kraja môžu tešiť na zlepšenia v cestnej a mostnej infraštruktúre vrátane dôležitých rekonštrukcií a nových projektov.

Kraj avizuje dokončenie mosta cez potok Čierna voda v obci Kusín a mosta cez kanál pred obcou Veľké Raškovce, ktoré by mali byť ukončené na jeseň. Počas leta by už mohla verejnosť využívať aj most vedúci cez nápustný kanál do Zemplínskej Šíravy či most za obcou Zemplínsky Branč.

V marci pribudlo na moste M3219 cez potok Čečanka medzi Mokrancami a Buzicou mostné provizórium, ktoré umožnilo obyvateľom bezpečný prechod a eliminovalo tak potrebu využívania obchádzkovej trasy. Následná rekonštrukcia by mala začať v mesiaci máj.


S prácami sa má v krátkom období začať aj na moste M1683 pred obcou Vojany, kde sa predpokladá investícia presahujúca 2,1 milióna eura. Pôjde tak o jednu z najväčších investícií stavebnej sezóny.


Súčasťou plánov na tento rok je aj oprava mosta M725 cez potok Peklisko v Olcnave, na čo je vyčlenených vyše 900-tisíc eur. Pôvodný most v havarijnom stave bude úplne zbúraný a vedľa neho povedie obchádzková trasa, po ktorej bude doprava riadená semaforom.

V polovici roka sa očakáva so začatím rekonštrukcie ďalších mostov:

  • M1061 cez rieku Hornád v obci Chrasť nad Hornádom,
  • M2575 cez rieku Bodva v obci Debraď,
  • M4047 cez rieku Torysa v obci Ploské,
  • M836 cez horský potok na hranici okresov Košice a Spišská Nová Ves.

Opravia cesty a vybudujú cyklodráhy

Pracovníci Správy ciest tiež budú pracovať na údržbe viacerých župných ciest, ktoréé si vyžadujú nutnú opravu. „Aktuálne sa predpokladá s opravou v rozsahu 40 – 45 kilometrov ciest druhej a tretej triedy. Na jar cestári ešte dokončia súvislé opravy ciest z uplynulej sezóny, a to v intraviláne Moldavy nad Bodvou, intraviláne Medzeva a v Bani Lucia,” dodáva kraj.

Novým prírastkom do portfólia SC KSK budú tri pumptrackové dráhy v Trebišove, Gelnici a Rožňave, čím sa rozšíri podpora pre cyklistickú infraštruktúru a rekreáciu v kraji. Začiatok stavebných prác v hodnote 265-tisíc eur je naplánovaný v polovici tohto roka.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu