Mladík, ktorý mal podpáliť košickú nemocnicu, bol pravdepodobne na drogách. Gauč zapálil dezinfekciou


Foto: Mladík, ktorý mal podpáliť košickú nemocnicu, bol pravdepodobne na drogách. Gauč zapálil dezinfekciou Foto: Facebook/Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Na začiatku marca došlo k vážnemu incidentu na jednom z pochodí univerzitnej nemocnice na Triede SNP, kde vypukol požiar, ktorý si vyžiadal evakuáciu vyše 400 ôsob. Rýchla reakcia hasičov a nemocničného personálu zmiernila potenciálne dôsledky katastrofy. Predbežne odhadované škody dosiahli 100-tisíc eur, pričom skutočná výška bude známa až po dôkladnejšom vyhodnotení.

Pár hodín po požiari bol na železničnej stanici v Košiciach políciou zadržaný 16-ročný mladík z obce Čaňa. Ten bol podľa informácií denníka Korzár na psychiatrii hospitalizovaný asi hodinou pred polnocou, pričom výpovede svedkov i kamerové záznamy dokazujú, že oheň založil priamo on.


Spočiatku vinu odmietal

Po zadržaní sa k požiaru nepriznal, tvrdil, že konal pod vplyvom drog, konkrétne si mal vraj pichnúť pervitín. V ten deň mal dokonca ukradnúť z obchodu čokolády, čo sa mu však nepodarilo, a tak skončil na polícii. Na základe svojho nevhodného správania, kedy si dokonca zahryzol do ruky, ho však previezli na psychiatriu, aby si viac neublížil.

Vo svojej výpovedi tvrdil, že ho na požiar upozornil jeho spolubývajúci. Uviedol tiež, že zdravotná sestra všetkým povedala, aby ušli, preto mu napadlo, že ujde, a tak smeroval na vlakovú stanicu, kde ho ráno policajti zadržali.


K skutku sa priznal až vtedy, keď začal súd rozhodovať o jeho väzbe. Podprobne popísal, že na oddelení našiel bandasku s dezinfekciou so znakom horľaviny, z ktorej si kúsok odlial do vlastnej fľaše. Následne túto tekutinu rozlial na gauč v spoločenskej miestnosti a zapálil ju zapaľovačom, ktorý odcudzil zo skladu, kde mal chodiť fajčiť zdravotnícky personál.


Chcel sa vrátiť k babke a priateľke

Pri úteku bol oblečený v nemoničnom pyžame, aby ho však nepoznali, prezliekol sa do oblečenia, ktoré našiel v kontajneri. Priznal, že dôvodom jeho konania bola snaha ujsť z nemocnice a vrátiť sa k jeho babke a priateľke.

V dôsledku jeho činu ho Mestský súd Košice obvinil zo zločinu všeobecného ohrozenia a na základe návrhu prokuratúry bol umiestnený do väzby. Jeho predchádzajúci záznam v registri trestov za porušovanie domovej slobody mu nepolepšil, a tak sudkyňa neprijala ani jeho písomný sľub, že sa bude na slobode správať slušne, ani návrh obhajcu na dohľad probačného a mediačného úradníka.

Obvinený sa proti rozhodnutiu súdu odvolal, no Krajský súd jeho sťažnosť zamietol, a tak bude mladík aj naďalej stíhaný väzobne. Vzhľadom na jeho neplnoletosť mu hrozí len polovičná trestná sadza, a teda 7,5 roka vo väzení.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu