V oblasti Zemplína našli chránené dravce s amputovanými končatinami, môžu za to pasce pytliakov


Foto: V oblasti Zemplína našli chránené dravce s amputovanými končatinami, môžu za to pasce pytliakov Foto: Ilustračné foto/pexels.com

V oblasti Zemplína sú ohrozené chránené dravce, ubližujú im pravdepodobne pytliaci. Podľa informácií televízie JOJ ich majú mrzačiť pascami. Dva vtáky, orol kráľovský a orliak morský, boli spozorované s amputovanými končatinami. Prípadom sa zaoberá enviropolícia, ktorá sa so žiadosťou o pomoc obracia na verejnosť.

Podľa odhadov polície mali vážne poranenia dravcov spôsobiť čeľusťové pasce. Hovorca odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru Roman Hájek pre TV JOJ uviedol, že daný druh pascí dokáže spôsobiť amputáciu alebo fatálne poranenie dolných končatín vtákov. Tí sú zvyčajne prilákaní na mäsitú návnadu, ktorá je uložená v pasci.

Prípad sa má týkať území okresov Michalovce a Trebišov. Pasce však môžu byť umiestnené aj v širšom okolí. „Podľa dostupných informácií sa jedná o jedného jedinca orla kráľovského v širšom okolí Trebišova a jedného jedinca orliaka morského v nám neznámej lokalite. Obidva dravce boli lietajúce a na základe fotodokumentácie mali amputovanú jednu končatinu,“ tvrdí hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková.


V prípade chránenej krajinnej oblasti Latorica nebol doposiaľ zistený ani jeden prípad úmyselného odchytu dravcov do čeľusťových pascí. Ich používanie je zakázané, pričom sa kvalifikuje ako trestný čin v podobe pytliactva. Páchateľom môže hroziť až osemročné väzenie.

„Za dokonaný trestný čin pytliactva sa považuje aj nastavenie takejto funkčnej pasce, bez ohľadu na to, či sa do takto nastavenej pasce chytí nejaký živočích,“ dodáva Hájek.

Nastražené pasce predstavujú nebezpečenstvo nielen pre vtáctvo, ale aj psov či ľudí. V prípade, že ste daný druh pascí zazreli, kontaktujte políciu na bezplatnom čísle 158 alebo ktorejkoľvek policajnej stanici.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu