FOTO: Košický magistrát sa zmenil na zelenú oázu. Strechu budú čoskoro obývať tisícky včiel


FOTO: Košický magistrát sa zmenil na zelenú oázu. Strechu budú čoskoro obývať tisícky včiel
Galéria: 12 fotiek
Foto: kosice.sk

Budova Magistrátu mesta Košice prešla za necelé dva roky rozsiahlymi zmenami, ktoré prispeli nielen k estetickej obnove, ale aj k zlepšeniu mikroklímy v jej okolí. Betónové plochy tak nahradila zelená džungľa.

Verejnosť môže opätovne využívať schodisko budovy magistrátu, ktoré je teraz pokryté zelenou plochou so vzrastlými drevinami, trávami a trvalkami. Priečelie budovy zdobí stena z popínavých rastlín. Vynovený priestor poskytuje príjemné miesto pre odpočinok, vďaka čomu sa strohé prostredie transformovalo na príjemnú zelenú oázu.

Prázdny priestor pred magistrátom vyplnila dažďová záhrada, ktorá odvádza a zadržiava dažďovú vodu, čím prispeje k udržateľnejšiemu využívaniu vodných zdrojov v čase sucha a ochladzovaniu vzduchu v období letných mesiacov. Na miestnu zeleň budú dohliadať pracovníci mestskej zelene, ktorým s údržbou pomôže automatická závlaha.

Rekonštrukcia sa týkala aj niektorých častí strechy, kde vznikli takzvané vegetačné strechy, ktoré zlepšia mikroklímu, zachytia dažďovú vodu a znížia náklady na energie. Košický primátor Jaroslav Polaček uviedol, že už čoskoro pribudnú na strechce magistrátu noví obyvatelia. Umiestnia tam totiž úle, čím chce mesto podporiť chov včiel v meste


„Pôjde o štyri včelstvá, ktoré budú počtom reprezentovať približne 250-tisíc ľudí v našom meste,“ povedal košický primátor Jaroslav Polaček.

Práce na revitalizácii budovy sa vyšplhali na takmer 1,4 milióna eur, pričom niečo vyše pol milióna pokryli eurofondy.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu