Baktériu legionela na sídlisku Ťahanovce nepotvrdili. Analyzovali viacero vzoriek


Foto: Baktériu legionela na sídlisku Ťahanovce nepotvrdili. Analyzovali viacero vzoriek Foto: ilustračné foto; unsplash.com/@cdc

Vo februári tohto roku sme vás informovali o výskyte Legionárskej choroby na košickom sídlisku Ťahanovce, ktorú vyvoláva baktéria legionela. V tom čase sa o probléme dozvedel aj mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO), ktorý podrobil analýze svoju vodu.

Portál Korzár Košice teraz informuje o tom, že v technologických zariadeniach podniku výskyt baktérie nepotvrdili. Koncom februára odobrali celkovo päť vzoriek, pričom výsledky testov na výskyt legionely boli vo všetkých prípadoch negatívne.

Námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod TEHO Miroslav Andrejco upresnil, že vzorky odobrali z týchto ulíc: Čínska, Hanojská, Budapeštianska, Sofijská a Varšavská. „Neevidujeme ďalšie podozrenia na prítomnosť legionely,” uviedol pre Korzár námestník mestského podniku.Vedúca oddelenia hygieny a pitnej vody a vody na kúpanie na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v Košiciach Ivana Miková taktiež potvrdila, že všetky vzorky vyhoveli požiadavkám platnej legislatívy. Dodala, že jej úrad nemá informácie o ďalších odberoch od obyvateľov sídliska.

Podnik Tepelné hospodárstvo v súvislosti s podozreniami pripomenul, že na dodávke teplej vody sa okrem jeho rozvodov podieľajú aj rozvody v správe správcovských spoločností, ako aj v bytoch odberateľov. Zároveň odporúča vodu z kohútikov vypúšťať raz týždenne, a to na niekoľko minút.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu