V Mestskej časti Košice-Juh vzniklo prvé podzemné kontajnerovisko


Foto: V Mestskej časti Košice-Juh vzniklo prvé podzemné kontajnerovisko Foto: Mesto Košice

Na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh bolo odovzdané 27.novembra 2017 prvé podzemné kontajnerovisko, ktoré vzniklo v rámci modernizácie existujúcich stojísk. Spoločnosť KOSIT vybudovala namiesto klasických kontajnerových hniezd na svoje náklady tri päťkubíkové podzemné kontajnery na tuhý komunálny odpad, plast/kov a papier, ktoré nahradili pätnásť 1100-litrových nádob na odpad. Podzemné kontajnery by mali zamedziť vytváraniu čiernych skládok, zmenšujú možnosť vyberať obsah kontajnerov a ich výhodou je aj celková kapacita.

„Zriadenie nového podzemného kontajneroviska na Južnej triede prispelo ku skvalitneniu životného prostredia, zvýšil sa estetický vzhľad okolia bytových domov a obmedzí sa prístup ku odpadu neprispôsobivým osobám, ktoré vo veľkej miere majú podiel na znečisťovaní verejných priestranstiev, že v spolupráci s mestom Košice sa podarí získať dostatočné finančné zdroje na výstavbu týchto moderných kontajnerovísk aj v ďalších vhodných lokalitách,” uviedol starosta MČ Košice–JUH Jaroslav Hlinka.

Okrem budovania moderných kontajnerových státí KOSIT investuje aj do výmeny nádob na odpad.

Priemerný vek mestských smetných košov je okolo štyroch rokov. Preto raz ročne v meste prebieha previerka stojísk smetných košov. Na jej základe KOSIT pridá alebo odoberie nádoby na jednotlivé typy odpadu. KOSIT vymieňa koše na tuhý komunálny aj triedený odpad vtedy ak sú poškodené.

Od mája 2017 sa pracovníci čistoty pustili aj do komplexnejšej výmeny v Mestskej časti Staré mesto. Doteraz bolo vymenených spolu 477 kusov nádob z celkového množstva cca 1 165 ks 1 100L nádob. „Budeme postupne vymieňať kontajnery aj v iných košických mestských častiach. Celkovo máme v pláne vymeniť do 500 nádob v celkovej hodnote do 90 000,-€,” dodal Michal Hrabovský riaditeľ KOSIT a.s..


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Košice