Cintorín v Košiciach nebude žiadna betónová džungľa: Mesto sa vyjadrilo k revitalizácii


Foto: Cintorín v Košiciach nebude žiadna betónová džungľa: Mesto sa vyjadrilo k revitalizácii Foto: Facebook/Košice

Verejný cintorín v Košiciach už dlhšiu dobu prechádza dôkladnou rekonštrukciou. Tá bola spustená už v roku 2022 a momentálne sa blíži do záverečnej fázy. Vedenie mesta informovalo občanov o plánoch súvisiacich s finálnou úpravou zelene v lokalite. 

Košice uisťujú obyvateľov, že na vynovenom cintoríne bude aj dostatok zelene. „V rámci revitalizácie Verejného cintorína sa vysadilo 59 stromov, z toho 29 do špeciálneho systému TreeParker, ktorý im zabezpečí dostatočný priestor na rozvoj koreňovej sústavy,“ vysvetľuje vedenie v príspevku na sociálnej sieti. 

Okrem stromovej aleje pribudne na cintoríne popínavé rastliny, ktoré zazelenajú betónové palisády po stranách námestia pred centrálnym krížom. Ekologické bude aj vynovené parkovisko. Umiestnia tu totiž špeciálne vsakovacie tvárnice, ktoré dokážu absorbovať dažďovú vodu. Tá odtiaľ poputuje do retenčnej nádrže, a následne sa opätovne využije pri automatickej závlahe zelene a stromov. 

Po dokončení prác tak bude obyvateľom Košíc slúžiť príjemné a ekologické miesto posledného odpočinku. Práce na Verejnom cintoríne by mali trvať ešte minimálne mesiac. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu