3 nápady na zlepšenie komunitného života v Košickom kraji dostávajú zelenú na svoju realizáciu


Foto: 3 nápady na zlepšenie komunitného života v Košickom kraji dostávajú zelenú na svoju realizáciu Foto: komunitnegranty.sk

Obyvatelia miest a obcí v Košickom kraji svojimi hlasmi rozhodli, ktoré 3 nápady na zlepšenie komunitného života v kraji dostávajú zelenú na svoju realizáciu. O ich finančnú podporu sa postará Nadácia VÚB v rámci programu Komunitné granty. Tá prerozdelí takmer 80 000 eur medzi 24 víťazných projektov z celého Slovenska. Z tejto sumy si po 4 000 eur odnesú aj ďalšie dva projekty z oblasti komunitného podnikania start-upového charakteru – z Banskej Bystrice a Žiliny, ktoré vybrala spomedzi všetkých žiadateľov organizácia Impact HUB.

Od 6. do 21. novembra bolo možné na stránke www.komunitnegranty.sk prideliť svoj hlas niektorému zo 48 projektov z rôznych regiónov Slovenska – 6 z každého kraja. Tie posunula do užšieho kola 3. ročníka programu „Komunitné granty – 80 000 eur pre komunity, kde to žije“ odborná komisia. Tentokrát sa do verejného hlasovania zapojil doposiaľ najvyšší počet – až 61 932 podporovateľov. Tri organizácie z tohto kraja s najvyšším počtom hlasov dostávajú od Nadácie VÚB grantový príspevok do výšky 3 000 eur na základe predloženého projektu.

„Pokladáme za dôležité prerozdeliť našu podporu čo najférovejšie a najtransparentnejšie. A sme presvedčení, že práve verejné hlasovanie nám to umožňuje. Ceníme si snahu všetkých organizácií, ktoré nám zaslali svoje premyslené projekty a dobré nápady, ako ich uviesť do života. Rovnako nás však teší aj záujem zo strany miestnych obyvateľov, ktorí sa vedia za dobrú vec osobne postaviť. Komunitám, ktoré dokázali najlepšie spojiť svoje sily v rámci hlasovania, patrí právom naša podpora,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB.


Víťazné komunitné projekty z Košíc

Prvým z podporených projektov je nápad Detskej železnice Košice, vďaka ktorému pribudne v areáli nové ihrisko pre najmenších cestujúcich a ich rodičov. Priestor ihriska bude oplotený a bezpečný pohyb na ňom zabezpečí gumená podložka. Súčasťou bude šmýkačka, pieskovisko, hojdačka aj drevený hradom. Okolie skrášli živý plotom, ktorý bude mať nielen estetickú funkciu, ale zároveň zníži obsah prachu vo vzduchu a obmedzí hlučnosť od hlavnej cesty.

Obyvatelia Košíc svojimi hlasmi posunuli do prvej trojky aj návrh Rodičovského združenia pri ZŠ Ľudovíta Fullu v Košiciach. Cieľom ich projektu "Full fitnes" je vytvoriť ďalšie príťažlivé priestory na vždy otvorenom školskom dvore. Športovisko a ihrisko sa stane miestom trávenia voľného času, ktoré spojí všetky generácie. Výstavba "Full fitnes" obohatí areál, na ktorom sa už miestnym obyvateľom podarilo vybudovať altánok a komunitnú záhradu.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo