Samovražda 15-ročného Romana v Parchovanoch: Komisár pre deti odhalil na škole vážne nedostatky


Foto: Samovražda 15-ročného Romana v Parchovanoch: Komisár pre deti odhalil na škole vážne nedostatky Foto: Facebook

Na Základnej škole v Parchovanoch, kde minulý rok jeden zo žiakov dobrovoľne ukončil svoj život, boli zistené závažné pochybenia. Odhaliť ich mal detský komisár, ktorý tu ešte na konci roka 2023 realizoval monitoring v reakcii na tragickú udalosť.

Tá sa týkala samovraždy len 15-ročného Romana, ktorý počas vyučovania v 20. novembra 2023 vyliezol na strechu školy a za krátko z nej škočil. Všetko navyše pozorovala aj jeho matka, nepodarilo sa jej však zastaviť ho. Krátko po jeho skone sa začali vynárať znepokojivé informácie o dlhodobej neriešenej šikane a ďalších skutočnostiach, ktoré mali mať prispieť ku tragédii. 

Spravodajskú stanicu JOJ pred pár dňami informoval otec zosnulého Romana o správe, ktorú mu doručil Andrej Petre z Úradu komisára pre deti. Poverení zamestnanci inštitúcie tu po návšteve dňa 24. novembra 2023 konštatovali viacero pochybení. Kontroly sa zúčastnili aj zástupcovia vedenia ZŠ Parchovany a zamestnanci úradu práce v Trebišove. 

Boli zistené nedostatky v oblasti výchovy a vzdelávania aj katalógovej evidencie školskej dokumentácie žiakov základnej školy,“ píše sa v predmetnej správe, ktorú obdržal otec nebohého Romana. Komisár požiadal na základe zistených skutočností o kontrolu aj Štátnu školskú inšpekciu.Tú mal o prešetrenie prípadu nedávno požiadať aj otec zosnulého Romana Dominik Michalik. Podľa zistení denníka Pravda žiada aj odstúpenie riaditeľa základnej školy. 


Romanovej samovražde mala totiž predchádzať dlhodobá šikana a neustály výsmech zo strany spolužiakov. Pravidelne chodil domov s plačom, navštevoval psychiatra a bral aj lieky. Aj v osudný deň sa mu mali niektorí spolužiaci vysmievať, natáčať si ho na mobilné telefóny, a dokonca povzbudzovať ho, aby skočil. Vedenie školy vraj o problémoch celý čas vedelo, ale nijak nezasiahli. 

Romanovi rodičia od smrti ich syna bojujú o spravodlivosť. Rozbehli aj petíciu za odvolanie spomenutého riaditeľa, zatiaľ bez úspechu. O smutnom prípade intenzívne komunikujú aj s médiami, chcú vraj pomôcť predísť podobným udalostiam v budúcnosti a zvýšiť osvetu o často prehliadanej problematike duševného zdravia detí a mladistvých. 


Prečítajte si viac: