FOTO: Vodiči na Spiši sa môžu tešiť z opraveného mosta. Jeho súčasťou budú inteligentné systémy aj meteostanice


FOTO: Vodiči na Spiši sa môžu tešiť z opraveného mosta. Jeho súčasťou budú inteligentné systémy aj meteostanice
Galéria: 11 fotiek
Foto: Facebook/Rasťo TRNKA

Most pri obci Margecany je konečne zrekonštruovaný. Pre jeho zlý stavebno-technický stav bola bezpečnosť vodičov zo Spiša ohrozená, preto musel Košický samosprávny kraj reagovať na tieto podnety.

Po dokončení opráv je tento úsek už opäť plne funkčný v oboch jazdných smeroch, čo zlepší plynulosť dopravy a bezpečnosť cestujúcich medzi Hnileckou dolinou a krajským mestom.

Posledné opravy na moste sa realizovali pred viac ako dvadsiatimi rokmi, odvtedy sa jeho stav zhoršoval. Poškodená bola nosná konštrukcia, do ktorej zatekalo kvôli nefunkčnej hydroizolácii. V žalostnom stave bola aj samotná vozovka.


Počas rekonštrukcie, ktorá začala v júni 2022 a vyžadovala čiastočné obmedzenia dopravy a dokonca aj úplnú uzávierku mosta na niekoľko dní, boli vykonané kľúčové opravy vrátane odstránenia starých záverových múrov, zhotovenia hydroizolačných súvrství a posilnenia podpier. Vodiči sa môžu tešiť z novej vozovky, opraveného terénu pod mostom a tiež boli osadené aj nové zvodidlá.

V súčasnosti prebieha kolaudačné konanie s očakávaním, že oficiálne odovzdanie diela do užívania sa uskutoční na konci júla. V rámci záverečných prác zhotoviteľ musí dokončiť ešte inštaláciu informačnej tabule, dvoch meteostaníc, automatického sčítača dopravy a dvoch kompletných systémov automatického váženia v pohybe.

Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahli 2,4 milióna eur, pričom boli financované z rozpočtu Košického samosprávneho kraja.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: