Počas sviatkov si dajte pozor na sviatočných vodičov i na zhustenú premávku


Foto: Počas sviatkov si dajte pozor na sviatočných vodičov i na zhustenú premávku Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

S príchodom Veľkonočných sviatkov sa mnoho Slovákov presúva za svojimi rodinami či blízkymi. Koncom marca čaká všetky hlavné ťahy nápor vozidiel, ktoré môžu šoférovať aj menej skúsení, takzvaní sviatoční vodiči.

Na pravdepodobnosť preplnených diaľnic a rýchlostných ciest upozorňuje aj Národná diaľničná spoločnosť. Najväčšiu dopravnú špičku očakáva počas Zeleného štvrtka (28. marca) a následne aj cez Veľkonočný pondelok. Tieto dni patria medzi obdobia s najvyššou dennou intenzitou dopravy za celý rok.

„Sčítače intenzít dopravy zaevidovali počas veľkonočných sviatkov v predchádzajúcich rokoch nárast vozidiel až o 42 % oproti ostatným dňom. V roku 2023 bol na Zelený štvrtok na výjazde z Bratislavy po D1 zaznamenaný zvýšený tranzit o 34 %. Na ostatných úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bola intenzita takisto zvýšená oproti bežným dňom, a to v rozsahu od 22 do 68 %,“ približujú diaľničiari.


Na cestách bude viac vozidiel aj tesne po sviatkoch, kedy ľudia cestujú naspäť domov či do práce. Počas minulého roka bolo v utorok po Veľkonočnom pondelku zaznamenaných na komunikáciách o 25 až 30 percent viac automobilov, než zvyčajne.


Keďže cestovať budú aj menej skúsení vodiči, Národná diaľničná spoločnosť prosí všetkých účastníkov cestnej premávky o zvýšenú pozornosť a ohľaduplnú jazdu. Sviatky je predsa lepšie prežiť v pokoji a kruhu blízkych, než v nemocnici.

Pokiaľ sa na diaľnici ocitnete v núdzi, na pomoc si môžete privolať bezplatnú Diaľničnú patrolu. Tá bude k dispozícii nepretržite, 24 hodín denne aj počas veľkonočných sviatkov. Kontaktovať ju môžete cez mobilnú aplikáciu ViaRest alebo na telefónnom čísle 0800 100 007.

„Všetkým motoristom pripomíname, že pri prejazde diaľnicou je potrebné mať zakúpenú elektronickú diaľničnú známku, aby ste tak predišli pokute. Jej zakúpenie je rýchle a jednoduché.  Elektronickú diaľničnú známku si zakupujte len cez oficiálne predajné kanály – konkrétne cez web stránku www.eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka, na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch,“ upozorňujú diaľničiari.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: