Vláda dala rýchostnej ceste i tunelu Soroška opäť stopku. Nepresvedčil ju ani veľký investor


Foto: Vláda dala rýchostnej ceste i tunelu Soroška opäť stopku. Nepresvedčil ju ani veľký investor Foto: NDS

Napriek tomu, že v obci Valaliky neďaleko Košíc vyrastie nová automobilka Volvo, plány na výstavbu rýchlostnej cesty medzi Rožňavou a Jablonovom nad Turňou a tunela Soroška, ktoré by zlepšili dopravnú situáciu a prístupnosť k novému závodu, nie sú v súčasnosti na zozname priorít vlády. 

Obyvatelia Gemeru vyjadrujú svoje hlboké sklamanie a frustráciu z dlhodobého odkladania projektu, ktorý by mohol prispieť k oživeniu miestnej ekonomiky a zlepšeniu životných podmienok. Nový tunel by tak mohol nahradiť už aj tak dosť frekventovaný horský priechod, ktorého prejazd komplikuje najmä kamiónová doprava.

Predseda petičného výboru Pavol Burdiga pre verejnoprávnu televíziu uviedol, že región čaká na realizáciu sľubov o diaľnici cez Gemer už niekoľko desaťročí.Súčasné vedenie ministerstva dopravy však potvrdilo, že výstavba tunela Soroška sa medzi aktuálne prioritné projekty nezaradila, čo odôvodňuje hlavne nízkou intenzitou dopravy. Zástupcovia regiónu však argumentujú, že intenzita sa zvýši s otvorením švédskej automobilky.

„Pri nedostavanej diaľnici D1 bude veľmi problematické, kadiaľ a akým spôsobom sa budú produkty z týchto priemyselných parkov rozvážať do Európy. Možno jediný spôsob je po diaľnici v Maďarskej republike,“ uviedol dopravný analytik Ján Bazovský pre RTVS.

Miestni obyvatelia aj odborníci poukazujú na zlý stav a bezpečnosť súčasných ciest a na nedostupnosť alternatívnych trás. Na prípravu projektu rýchlostnej cesty a tunela Soroška už bolo minutých dvanásť a pol milióna eur. Ani napriek mnohým petíciám, blokádam či vyjadreniam vlády však neprestávajú Gemerčania vyvíjať tlak na zrealizovanie tohto projektu.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu