Nové okolnosti z evakuácie po požiari nemocnice. Košické mamičky ostali bez svojich novorodencov


Foto:  Nové okolnosti z evakuácie po požiari nemocnice. Košické mamičky ostali bez svojich novorodencov Foto: Facebook/Hasičský a záchranný zbor

Niektorí pacienti Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach dnes čelili náhlej evakuácii kvôli požiaru, ktorý vypukol na psychiatrickom oddelení na štvrtom poschodí. Dym sa šíril aj na ďalšie poschodia, preto boli nútené opustiť budovu aj matky z neonatologického oddelenia Detskej fakultnej nemocnice, ktorá si prenajíma priestory na šestnástom poschodí.

Ide o špecializované oddelenie, ktoré sa zameriava na poskytovanie starostlivosti novorodencom hneď po narodení, najmä tým, ktoré sa narodili predčasne, alebo čelia iným zdravotným problémom a ochoreniam.

Svoje svedectvo pre Denník N poskytla aj jednej z mamičiek, ktorá sa v čase požiaru nachádzala na danom oddelení a ktorá bola následne s ostatnými presunutá na nižšie poschodie, pričom im bolo povedané, že deti vrátane jej vlastných boli evakuované medzi prvými. 

Avšak ráno zistili krutú pravdu. Viac ako dvadsať detí nikto neevakuoval a celú noc ostali v priestoroch, kde ešte ráno bolo cítiť dym, pričom o tom nemali vedieť ani samotné zdravotné sestry. Mnohé deti boli v inkubátoroch, tie však nie sú vzduchotesné, a tak sa do nich mohol ľahko dostať dym.

Situácia vyvolala rozruch a neistotu medzi rodičmi, ktorí boli presvedčení, že ich deti boli v bezpečí, zatiaľ čo v skutočnosti zostali na mieste.Nemocnica vraj nepochybila

Riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa neskôr potvrdil, že nie všetky deti a matky boli premiestnené, zdôrazňujúc, že evakuácia neznamená vytváranie chaosu a paniky a že postupovali podľa evakuačného plánu. Nevedel však povedať, prečo personál riadne neoboznámil mamičky o danej situácii.

„Áno, máte pravdu, že z laického hľadiska to vyzerá nezrozumiteľne, ale teraz sa vám k tomu neviem vyjadriť,“ uviedol pre portál riaditeľ.

O tom, že nie všetky rodičky boli evakuované, svedčí aj svedectvo ďalšej mamičky, ktorá z oddelenia neodišla a bola pri svojom bábätku. Podľa jej slov sestričky prikladali k dverám mokré utierky, aby tým chránili malých pacientov pred dymom. Potom už len čakala spolu s personálom a bábätkami, kým im niekto príde niečo povedať.

Incident spôsobil, že nemocnica čelí kritike za nedostatočnú prípravu na takéto udalosti. Primárka oddelenia Vanda Chovancová už dávnejšie pre Denník N uviedla, že v spojení s prenájmom majú viaceré problémy a jediné riešenie vidí v presťahovaní sa do iných priestorov.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu