FOTO: V okolí Košíc začali predčasne migrovať žaby. Vodiči si musia dať pozor na rýchlosť i zberačov


FOTO: V okolí Košíc začali predčasne migrovať žaby. Vodiči si musia dať pozor na rýchlosť i zberačov
Galéria: 10 fotiek
Foto: Facebook/Mestské lesy a.s./úprava redakcie

Vyššie teploty na teplomeri pravdepodobne mnohých potešili, no niektorým živočíchom „poplietli hlavu”. Reč je o žabách, ktoré toto predjarné počasie pomýlilo natoľko, že predčasne začali migrovať zo svojich zimovísk na miesta rozmnožovania.

Tie sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch, napríklad pri vodnej nádrži Ružín alebo pri jazierku v Malej Lodine, kde kladú chránené ropuchy bradavičnaté svoje vajíčka.

Táto ich predčasná aktivita si tak vyžiadala aj skorý zásah košických lesníkov, ktorí spoločne s dobrovoľníkmi každoročne asistujú pri ich hromadnom presune. Nielenže ich ručne zbierajú a prenášajú do vody, ale v okolí ciest tiež osádzajú zábrany, ktoré pretínajú migračnú trasu týchto obojživelníkov.„V týchto dňoch bolo dokončené osadenie zábran v oblasti Ružínskej priehrady – popri ceste za obcou Košická Belá približne po odbočku k Hotelu Lesanka, na dĺžke asi 500 metrov. Ďalší úsek zábran na podobnej dĺžke sa osadí v najbližšom období pred obcou Malá Lodina,” informovali Mestské lesy Košice.

Už tradične sa vykonáva aj nočný zber, počas ktorého dobrovoľníci premiestňujú žaby cez nezatarasené úseky, aby tak zabránili zrážke s vozidlami. Z hľadiska bezpečnosti žiab aj pracovníkov je v dotknutých cestných úsekoch dočasne znížená rýchlosť na 30 kilometrov za hodinu.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: