Budú jazdiť Košičania novými elektrobusmi? Pribudnúť by mali aj nabíjacie stanice


Foto: Budú jazdiť Košičania novými elektrobusmi? Pribudnúť by mali aj nabíjacie stanice Foto: Ilustračné/Facebook/Dopravný podnik mesta Košice, a.s.

Na začiatku marca podnikol Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) významný krok smerom k modernizácii a ekologizácii svojej flotily. Vyhlásil verejnú súťaž, ktorej cieľom je nájsť dodávateľa moderných kĺbových elektrobusov a zhotoviteľa potrebnej nabíjacej infraštruktúry

Vďaka tomuto projektu by sa mohlo nakúpiť až 30 nových elektrobusov a vybudovať niekoľko nabíjacích staníc v autobusovej vozovni na Trolejbusovej ulici a v obratisku mestskej hromadnej dopravy na ulici Jána Pavla II.

Elektrobusy by mali byť dlhé 18 metrov a vybavené trakčnými akumulátormi zabezpečujúcimi dojazd najmenej 100 kilometrov na jedno nabitie.


Čo sa týka nabíjacej infraštruktúry, vo vozovni na Trolejbusovej ulici by malo vzniknúť 12 nabíjacích miest s krátkymi trolejovými stopami pre pantografové nabíjanie. V obratisku na ulici Jána Pavla II. sa plánuje statické dobíjanie pre najviac 8 elektrobusov na samostatnej trolejovej stope s dĺžkou asi 180 metrov. 


Celkové náklady na nákup elektrobusov sa odhadujú na niečo vyše 24,3 milióna eur a na nabíjaciu infraštruktúru na 4,3 milióna eur.

Nákup elektrobusov bude financovaný prostredníctvom ľubovoľného získaného zdroja financií, vybudovanie infraštruktúry sa plánuje prefinancovať z eurofondov. Na financovanie nákupu elektrobusov bola v minulom roku vyhlásená výzva v rámci Programu Slovensko, do ktorej sa mohol zapojiť aj DPMK,“ uviedol košický dopravca.

Podľa súťažných podkladov má byť dodávka elektrobusov realizovaná do 18 mesiacov od momentu objednania. V prípade nabíjacej infraštruktúry je to 15 mesiacov.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu