- 20. apríl 2026 o 14:00 / aktualizované 20.04. o 18:20
Mamička na košickom sídlisku si počas prechádzky natrhala kyticu tulipánov. Mala smolu, pri čine ju pristihla suseda
Na sídliskách sa každú jar opakuje podobný obraz – rozkvitnuté záhony, viac ľudí vonku a s tým aj situácie, ktoré dokážu rozprúdiť diskusiu medzi obyvateľmi. Jedna z nich sa v uplynulých dňoch stala témou na košických Železníkoch. Ukazuje pritom, že aj drobný moment z bežného dňa vie otvoriť širšiu debatu o tom, ako sa správame vo verejnom priestore.
Na prípad upozornila miestna obyvateľka, ktorá opísala, čo videla počas prechádzky. „Je normálne, ak matka s dieťaťom v kočíku sa prechádza okolo vysadených tulipánov a pokojne si nazbiera celú kyticu? Myslím, že tá výsadba bola pre všetkých ľudí zo sídliska a nie len pre tvoje potešenie,“ napísala vo svojom príspevku. Jej slová rýchlo vyvolali množstvo reakcií.
Susedia reagujú, správanie mamičky odsúdili
Časť diskutujúcich s jej názorom súhlasila a upozorňovala na to, že verejná zeleň by mala zostať nedotknutá. Podľa nich nejde len o kvety samotné, ale aj o princíp, že veci financované a určené pre všetkých by nemali končiť v súkromných rukách. Objavili sa aj názory, že podobné správanie sa opakuje čoraz častejšie a ľudia by mali byť ohľaduplnejší k zeleni, ktorá má robiť radosť všetkým.
Iní však kritizovali skôr spôsob, akým sa rozhodla situáciu riešiť. „Ak bola pani bezohľadná, mali ste za ňou ísť a slušne jej dohovoriť,“ zaznelo v diskusii.
Autorka príspevku si za svojím postojom stojí a tvrdí, že cieľom bolo upozorniť aj ostatných obyvateľov. „Ak by to bolo v mojej možnosti byť v jej dosahu, riešila by som to hneď. Keďže som nemala dosah, riešila som to príspevkom v komunite, aby aj ostatní ľudia upozorňovali na týchto ľudí,“ vysvetlila. Zároveň dodala, že podobnú situáciu nevidela na sídlisku prvýkrát.
Do debaty sa zapojili aj ďalší obyvatelia, ktorí pridali vlastné skúsenosti. „Ja som tiež videla z okna pani, ktorá si pekne povyťahovala aj s cibuľkami,“ uviedla iná suseda. Jeden z diskutujúcich si spomenul na situáciu spred roka, keď muž v strednom veku vystúpil z auta, natrhal kvety a daroval ich žene, ktorá sedela v stojacom vozidle, čo podľa neho tiež nebolo v poriadku.
Bez hanby odstrihol najkrajšiu ružu
Podobné správanie pritom Košičania nezaznamenali prvýkrát. Na problém upozorňovali obyvatelia aj v minulosti, napríklad na sídlisku Furča, kde sa riešil veľmi podobný prípad. Vtedy išlo o zásah do predzáhradky, ktorý vyvolal medzi miestnymi silné emócie.
Podľa opisu situácie mal neznámy muž priamo pri bytovke odstrihnúť čerstvo rozkvitnutú ružu a odniesť si ju pre vlastnú potrebu. Obyvatelia to vnímali ako bezohľadné správanie, keďže výsadba bola určená pre všetkých a nie na súkromné využitie jednotlivcov.
Z komentárov je aj tento raz zrejmé, že téma verejného priestoru nie je Košičanom ľahostajná. Kým jedni volajú po väčšej ohľaduplnosti a rešpekte k spoločnému majetku, iní zdôrazňujú potrebu riešiť podobné situácie priamo na mieste. Aj tento prípad tak ukazuje, že spolužitie na sídliskách nie je len o pravidlách, ale aj o komunikácii medzi ľuďmi.
Minútky zo Slovenska
- 22:50 Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 22:50 Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 22:50 Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 22:50 Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť
- 22:50 FOTO: Bratislava zažije víkend nostalgickej MHD ZDARMA, do ulíc vyrazia historické električky aj legendárne autobusy
- 22:50 Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 22:50 VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 21:45 Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 21:45 Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 21:45 PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 21:45 Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 21:45 Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 21:45 Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 21:00 Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta
- 21:00 Kam cez víkend v Bratislave a okolí? Program vám vyplnia veľkolepé Dni mesta, SlavCon, párty a špeciálne výstavy