FOTO: V Trebišove postavili takmer 80 nájomných bytov. Záujem bol veľký, nedostalo sa na každého


FOTO: V Trebišove postavili takmer 80 nájomných bytov. Záujem bol veľký, nedostalo sa na každého
Galéria: 36 fotiek
Foto: trebisov.sk

Trebišov slávi významný míľnik v oblasti podpory nájomného bývania. Počas minulého týždňa mesto odovzdalo kľúče obyvateľom nových bytových jednotiek na sídlisku Juh I. Výstavba dvoch päťpodlažných bytoviek stála takmer 5,7 milióna eur.

Mesto začalo s výstavbou 78 nájomných bytov ešte v októbri 2021, o dva roky neskôr, teda v novembri 2023 boli práce ukončené a následne aj skolaudované počas nasledujúceho mesiaca. K dispozícii je po novom 30 trojizbových, 24 dvojizbových a 24 jednoizbových bytov. K bytovkám prislúcha aj parkovisko s kapacitou 108 miest.

Financovanie projektu zabezpečili viaceré zdroje, medzi ktoré patrila dotácia z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo výške viac ako 1,6 milióna eur či úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania presahujúci 3,8 milióna eur. Práce si vyžiadali aj financie z mestského rozpočtu, ktoré dosahovali niečo vyše 118-tisíc eur.

Viac záujemcov ako bytov

Svojich nájomcov vybralo mestské zastupiteľstvo ešte vo februári, čím sa otvorili dvere k novému bývaniu pre mnohé rodiny a jednotlivcov. Ako informuje RTVS, záujemcov o bývanie bolo naozaj mnoho. Mesto vyberalo z viac ako 200 žiadostí, pričom vyhovieť mohli iba 78 z nich.

„Bolo dosť ťažké a namáhavé aj pre samotnú bytovú komisiu, ktorú tvoria poslanci a zástupcovia občanov, vytvoriť poradovník a prideliť nájomné byty jednotlivým žiadateľom tak, aby boli spokojní hlavne tí, ktorí boli momentálne veľmi odkázaní na takúto službu,“ ozrejmil primátor Trebišova Marek Čižmár pre verejnoprávnu televíziu.


Na internete sa však objavili aj mnohé nespokojné reakcie od ľudí, ktorých zaujímalo, akým spôsobom boli noví nájomcovia vyberaní a aké kritéria museli spĺňať na získanie bytu. „Zase podostávali byty tí, ktorí to nepotrebujú. Rodinkárstvo, po známosti, dôchodcovia, ktorí svoje byty, domy darovali deťom, mladí bezdedetní ľudia, ľudia, čo majú niekoľko titulov…“ uviedla jedna z komentujúcich, ku ktorej sa pridal aj ďalší: „No v dnešnej dobe kto chce byt, musí zaplatiť im do vrecka.“

Mesto Trebišov sme kontaktovali s ďalšími otázkami, pričom správu budeme aktualizovať o jeho vyjadrenie.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu