Miriama Ryšavá: KADE ĽAHŠIE


Foto: Miriama Ryšavá: KADE ĽAHŠIE Foto: BDKE

Bábková hra Kade ľahšie je úsmevným príbehom na motívy rozprávky spisovateľa a hudobníka Branislava Jobusa.

Rozprávka poslúžila autorke ako predloha a po jej pretlmočení do bábkovej podoby sa stala prvým inscenačným počinom M. Ryšavej ešte ako študentky na Katedre bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Keďže inscenácia M. Ryšavej Kade ľahšie zaznamenala na Dňoch bábkového divadla a hier pre rodiny VIRVAR 2014 výborný divácky ohlas a herečka na konci minulej sezóny posilnila ženskú časť nášho umeleckého súboru, dramaturgia Bábkového divadla v Košiciach sa rozhodla hru prebrať do svojho repertoáru.

Hneď na úvod si položme niekoľko otázok: Čo je to láska? Ako vyzerá taká láska? Dá sa vôbec láska stretnúť? Vy ste ju už niekedy stretli? Hovoríte, že ľúbiť sa dá “niekto”, je možné ľúbiť aj “niečo”? Nielen na tieto otázky Vám pomôže nájsť odpovede náš hrdina Etien, ktorý miluje cestovanie. Ešte nebol ani na svete, len v brušku svojej mamy a už mal nalietaných desaťtisíce kilometrov. Jeho mama bola totiž letuška Miroslava. Otec Jaroslav bol vodičom autobusu. Ako dieťa sa sústavne vŕtal  v knihách o ľuďoch, ktorým sa cestovanie stalo osudným. Najskôr musel mať trojkolku, potom kolobežku, neskôr bicykel. Vyskúšal plavbu loďou, let balónom, aj vrtuľníkom. Minul všetky úspory, predal cenné papiere po otcovi a nakoniec aj svoj dom. Keď mu prepadol pas a zdalo sa, že s cestovaním je koniec, dostal nápad…


Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov.

Dĺžka inscenácie je 25 minút. Po predstavení je pre záujemcov pripravený workshop s Miriamou Ryšavou.

Účinkuje: Miriama Ryšavá
Scenár a réžia: Miriama Ryšavá
Scénografia: Dorota Sykorjaková

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo
Miesto: OK – OZ 3, scéna JORIK, Tajovského 4
Dátum: 13.12.2017 - 09:00    15.12.2017 - 10:30
Zdroj: BDKE