FOTO: Košice sú o krok bližšie k čistejšiemu vzduchu a stabilným dodávkam tepla


FOTO: Košice sú o krok bližšie k čistejšiemu vzduchu a stabilným dodávkam tepla
Galéria: 4 fotky
Foto: kosice.sk

V posledných dňoch došlo k významnému posunu v plánovanom projekte výstavby teplovodu, ktorý má za cieľ priviesť geotermálnu energiu do Košíc z lokalít ako Svinica - Ďurkov, Bidovce a Olšovany. Takmer dvadsať kilometrov dlhý horúcovod by tak zabezpečil stabilné dodávky tepla pre približne 170-tisíc ľudí.

Vedenie mesta Košice uzavrelo zmluvu s MH Teplárenským holdingom o zriadení vecného bremena na pozemkoch, kadiaľ povedie trasa budúceho teplovodu. Obe strany sa dohodli na finančných podmienkach vecného bremena, ktoré bude stanovené na základe znaleckého posudku. Teplárne zaplatia mestu aj symbolickú sumu jedno euro ako „odškodné“ za dočasné užívanie pozemkov počas výstavby.

„Ide o skvelú vec, kde sa po častiach postupne dostávame do ďalších fáz jeho realizácie. Veľmi sa teším, že Košice sa stanú opäť zelenšími a výrazne sa tým priblížme k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Okrem čistejšieho vzduchu môžu Košičania vďaka geotermálnej energii očakávať stabilné ceny tepla,“ skonštatoval košický primátor.


Využívanie geotermálnej energie je kľúčovým krokom k dosiahnutiu viacerých cieľov vrátane dekarbonizácie a zvyšovania podielu tepla získaného z obnoviteľných zdrojov. Teplárne môžu vďaka takémuto projektu znížiť ročné emisie oxidu uhličitého až o približne 50-tisíc ton.

Celkové náklady na projekt sa odhadujú na 105 miliónov eur, z čoho viac ako polovica by mala byť financovaná z eurofondov. Spustenie prvej fázy, počas ktorej by geotermálna energia mala pokrývať 20 % potrieb tepla pre vykurovanie a teplú úžitkovú vodu, je naplánované na rok 2026, pričom z dlhodobého hľadiska je cieľom zvýšiť tento podiel na oveľa väčšie percento.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu