V Šaci zaviedli novú metódu, ktorá znižuje potrebu cisárskych rezov. Pomohla mamičke Janke


Foto: V Šaci zaviedli novú metódu, ktorá znižuje potrebu cisárskych rezov. Pomohla mamičke Janke Foto: Nemocnica AGEL Košice - Šaca

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v Nemocnici AGEL Košice - Šaca sa môže pochváliť zavedením inovatívneho postupu, ktorý otvára budúcim matkám nové možnosti pri príprave na pôrod. Pod vedením prednostu Erika Dosedlu začala klinika aplikovať metódu vonkajšieho obratu plodu.

Metóda predstavuje manuálnu techniku otočenia plodu do optimálnej polohy pre prirodzený pôrod. Tento postup nielenže znižuje potrebu cisárskych rezov, ale tiež zvyšuje šance na prirodzený pôrod, čím sa môže zaistiť väčšia bezpečnosť a pohodlie pre matku a dieťa.


Prednosta Dosedla ako prvý pôrodník v modernej histórii pôrodníctva v Košiciach vykonal v januári tohto roka vonkajší obrat plodu u tehotnej mamičky Janky. Tento zákrok umožnil pacientke porodiť jej druhé dieťa prirodzenou cestou, čím sa potvrdila účinnosť a bezpečnosť metódy.


„Keď som bola na ultrazvuku, pán prednosta mi vysvetlil, ako si môžem nahmatať hlavičku bábätka, takže som vedela, že tá hlavička je stále hore. Na poradni sa ma spýtal, či by som mala záujem o obrat, keďže som nechcela rodiť cisárskym rezom. S obratom som teda súhlasila a nemusela som sa ani nijako pripravovať, nebolo to vôbec bolestivé,” uviedla svoju skúsenosť mamička Janka.

„Sme hrdí na to, že sme lídrami v inováciách a excelentnosti v poskytovanej starostlivosti so zámerom zabezpečiť najlepšie možné výsledky pre matky a ich novorodencov,“ dodal prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky, v ktorej sa počas uplynulého roka narodilo takmer 1 700 bábätiek.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu