Na území Košického kraja sa stali 3 dopravné nehody s účasťou chodca


Foto: Na území Košického kraja sa stali 3 dopravné nehody s účasťou chodca
Galéria: 5 fotiek
Foto: KR PZ Košice

Jednou z príčin dopravných nehôd s účasťou chodca je ich nedostatočná viditeľnosť. Vidieť a byť videný je naozaj veľmi dôležité, hlavne za zníženej viditeľnosti. Chodci riskujú to najcennejšie – svoj život. Preto je dôležité, aby nepodceňovali význam reflexných prvkov na oblečení. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení vodič spozoruje na niekoľko desiatok metrov a už nemá veľa času reagovať. Polícia aj formou rôznych preventívnych akcií upozorňuje najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, aké nebezpečné môže byť nesprávne prechádzanie cez cestu, náhly vstup na vozovku či nepoužívanie reflexných prvkov.

V uplynulých dňoch sa stali 3 dopravné nehody, ktoré našťastie neskončili tragicky, ale chodci pri nich utrpeli ťažké zranenia. „Podľa doterajších zistení chodkyňu, ktorá v pondelok 13.novembra po 18. hodine vstúpila na vozovku a prechádzala po riadne vyznačenom neriadenom priechode pre chodcov na Slaneckej ulici v Košiciach, zachytil vodič osobného motorového vozidla. Vodičova dychová skúška bola negatívna, chodkyňa utrpela ťažké zranenia,“ uviedla Lenka Ivanová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.

Polícia odporúča chodcom, aby sledovali premávku, prechádzali cez cestu na miestach na to určených, vyhýbali sa rizikovým úsekom, dostatočne sa presvedčili, či môžu vstúpiť na vozovku bez hroziaceho nebezpečenstva, boli označení reflexnými prvkami na viditeľnom mieste.  „V ten istý deň o dve hodiny neskôr sme zaznamenali dopravnú nehodu v mestskej časti Dargovských hrdinov, kde podľa doterajších zistení náhle vstúpil na vozovku mimo priechodu pre chodcov maloletý chodec, pričom ho zachytilo prichádzajúce vozidlo. Chodec pri zrážke s autom utrpel ťažké zranenia, prítomnosť alkoholu u vodiča zistená nebola,“ pokračovala hovorkyňa KR PZ v Košiciach

Nezodpovednosť, nedisciplinovanosť, nepozornosť a nedostatočná viditeľnosť chodcov sú len niektoré z príčin, ktoré môžu mať po zrážke s vozidlom tragické následky. „Pravdepodobne na vlastnú nepozornosť a nedisciplinovanosť na ceste doplatil aj ďalší maloletý chodec, ktorý včera 14.novembra v ranných hodinách náhle vstúpil na vozovku mimo vyznačeného priechodu pre chodcov, pričom sa dostatočne nepresvedčil, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva a s ohľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúceho vozidla. Podľa doterajších informácií už vodič prichádzajúceho vozidla zrážke nedokázal zabrániť a chodec utrpel ťažké zranenia. Dychová skúška u vodiča bola negatívna. Príčiny vzniku, bližšie okolnosti i miera zavinenia dopravných nehôd sú predmetom ďalšieho vyšetrovania,“ uzatvorila Ivanová z KR PZ v Košiciach.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Košice