• 23. február 2026 o 15:30

Prvá mestská časť v Košiciach oficiálne podpísala spoluprácu so skupinou dobrovoľnej sídliskovej hliadky

Foto: Prvá mestská časť v Košiciach oficiálne podpísala spoluprácu so skupinou dobrovoľnej sídliskovej hliadky
Foto: Facebook/Košice - Sídlisko Ťahanovce, Miloš Ihnát

Téma bezpečnosti na košických sídliskách v poslednom období čoraz viac rezonuje medzi obyvateľmi. Mnohí upozorňujú na rôzne incidenty či pocit neistoty a volajú po väčšej prítomnosti hliadok v uliciach. Reagovať na to má aj nová spolupráca, ktorá sa aktuálne rozbieha na sídlisku Ťahanovce.

Mestská časť Košice – Sídlisko Ťahanovce podpísala memorandum o spolupráci s občianskym združením Chlapci zo sídliska pre sídlisko, ktoré zastupoval pri podpise sused Erik. Združenie sa chce zamerať najmä na zlepšenie bezpečnosti, prevenciu protiprávneho správania, ale aj organizovanie komunitných podujatí priamo na sídlisku.


Odmietala to najprv polícia aj mesto

Starosta Miloš Ihnát pripomenul, že myšlienka vznikla už v minulom roku a stretla sa aj s kritikou. „Keď sme v lete 2025 verejne prehlásili, že ideme touto cestou, chceme pomôcť zložkám polície, zdvihla sa vlna kritiky a verejného odmietania aj zo strany polície a vedenia mesta Košice. Cieľ bol však jasný a stanovený,“ uviedol s tým, že od začiatku odmietal akékoľvek svojvoľné konanie. „Od prvej chvíle som jasne zdôraznil, že to nebude žiaden ‚Divoký západ‘ a svojvôľa,“ doplnil.

Podľa jeho slov by mali členovia združenia absolvovať školenia zo základov práva a verejného poriadku, ako aj kurz Červeného kríža. „Spúšťame hliadku. Zatiaľ je to sedem členov, s mojou osobou osem. Budeme pôsobiť v teréne sídliska Ťahanovce,“ priblížil Ihnát. Hliadky majú byť označené a ich úlohou bude najmä dohľad, komunikácia a spolupráca s políciou.

Spoluprácu vítajú, no k fungovaniu majú viacero otázok

Reakcie Ťahanovčanov sú zmiešané. Niektorí obyvatelia iniciatívu vítajú a držia jej palce, iní sa pýtajú na konkrétne fungovanie. „Čo to presne znamená? Chalani sa budú chodiť prechádzať, hliadkovať alebo čo budú vykonávať?“ zaznelo v diskusii. Starosta obratom reagoval: „Oči, uši, baterka, telefón (158, 159). Plus organizácia podujatí na našom sídlisku Ťahanovce.“ Objavili sa aj návrhy na kurzy sebaobrany pre ženy, ktoré chce mestská časť preveriť.

Nechýbajú ani kritickejšie hlasy, podľa ktorých by bezpečnosť mala byť primárne v rukách štátu. „Je dosť smutné, že si občania musia pomáhať v chránení pred činnosťou výtržníkov a zlodejov sami,“ uviedol jeden z diskutujúcich.

V diskusii zazneli aj konkrétne podnety od susedov. Jedným z nich bola aj požiadavka na kurzy sebaobrany pre ženy a dievčatá. „Nemohlo by naše sídlisko zariadiť kurz sebaobrany pre ženy a dievčatá, aby sa vedeli brániť?“ pýta sa Miroslava. Starosta na to reagoval, že túto možnosť preverí a obráti sa na štatutára športového klubu Union – karate.

To, či sa nový model na Ťahanovciach osvedčí a prinesie reálne zlepšenie situácie, ukážu najbližšie týždne. V každom prípade platí, že ak sa ktokoľvek z obyvateľov stane svedkom trestného činu alebo protiprávneho konania, mal by situáciu bezodkladne nahlásiť na tiesňové linky 158 alebo 159. Práve rýchla reakcia a spolupráca s políciou môžu výrazne prispieť k riešeniu situácie aj k zvýšeniu bezpečnosti v uliciach.

Minútky zo Slovenska