Košický primátor podpísal zmenu Štatútu mesta. Mestské časti dostanú viac peňazí


Foto: Košický primátor podpísal zmenu Štatútu mesta. Mestské časti dostanú viac peňazí Foto: Mesto Košice

Košický primátor Jaroslav Polaček podpísal uznesenie o zmene Štatútu mesta Košice. To poslanci schválili 8. februára na mimoriadnom zasadnutí. Najvýraznejšou zmenou je, že výška podielových daní, ktorú mestské časti dostávajú na svoju činnosť, bude vychádzať z pevne stanoveného vzorca.

Každá mestská časť dostane po novom 10 až 28 percent financií, pričom sa zohľadní aj počet jej obyvateľov a rozsah kompetencií. Tie zostávajú aj po prijatí zmien rovnaké.

Po 10 % dostanú mestské časti Dargovských hrdinov, Juh, Nad jazerom, Sever, Staré Mesto, Sídlisko Ťahanovce a Západ. Luník IX dostane 12 % a sídlisko KVP 15 %. Mestské časti Barca, Džungľa, Kavečany, Košická Nová Ves, Krásna, Lorinčík, Myslava, Pereš, Poľov, Šaca, Šebastovce, Ťahanovce a Vyšné Opátske budú mať po 28 %.

„Vítame krok pána primátora, ktorý podpísal zmenu Štatútu mesta. Všetci chceme, aby sa nám darilo, aj mestu aj mestským častiam. Každý si bude vedieť vopred vypočítať, koľko finančných prostriedkov dostane. Sú tak vylúčené aj rôzne transfery a dotácie,“  hovorí starostka Lenka Kovačevičová.


Primátor predložil aj návrh rozpočtu na tento rok. Ten počíta so 129 miliónmi eur od štátu vo forme podielových daní. Mestské časti by z nich mali dostať o 3,5 milióna eur viac ako minulý rok.

„Podpísal som zmeny v Štatúte mesta, ktoré prinesú viac peňazí pre mestské časti. Aj diskusia ukázala, že to mestské časti vnímajú pozitívne a prijali tento typ spolupráce. Uvedomujú si zodpovednosť za zabezpečenie kompetencií a skvalitnenie služieb, ktoré poskytujú svojim obyvateľom. Vzájomná spolupráca zabezpečí, aby naše mesto mohlo dobre fungovať,” tvrdí primátor Polaček.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu