- 1. február 2026 o 13:30 / aktualizované 02.02. o 19:10
Východniari museli pri obedoch siahať oveľa hlbšie do vrecka než inde na Slovensku, sme drahší ako Bratislava
Spoločnosť Edenred sa po roku znova pozrela na to, koľko míňajú Slováci za jedlo, občerstvenie či kávu na zamestnaneckých stravovacích kartách. Z ich zistení vyplynulo, že za obedy sme v roku 2025 zaplatili viac ako rok predtým. Kým v roku 2024 predstavovala priemerná útrata za jedlo 8,30 eur, vlani to bolo až 8,74 eur. Ak ste si doteraz mysleli, že najviac peňazí necháte za obed v Bratislave, boli ste na omyle. Východniari museli siahať oveľa hlbšie do vrecka.
Vlani sa najviac za obedy platilo v Košickom kraji, kde priemerná útrata dosiahla 9,71 eura, čo je o 55 centov viac oproti uplynulému roku. Za ním nasledoval Nitriansky a Žilinský kraj. Mnohí by možno očakávali, že najvyššie sumy padnú v Bratislavskom kraji, no aj napriek svojej ekonomickej sile, tento kraj nepatrí medzi najdrahšie – priemerná suma za obed bola 8,70 eura, čo je menej než v Košiciach, Prešove či Nitre.
Naopak, najnižšie sumy evidovali v Trenčianskom kraji, kde sa za obed zaplatilo v priemere len 6,99 eura. Zo všetkých krajov sa vyníma Trnavský kraj, kde prekvapivo ako v jedinom zaznamenali pokles o 87 centov.
Priemerná cena obeda v jednotlivých krajoch:
- Košický kraj – 9,71 € (vlani 9,16 €)
- Nitriansky kraj – 9,47 € (vlani 8,90 €),
- Žilinský kraj – 9,06 € (vlani 8,62 €),
- Banskobystrický kraj – 8,90 € (vlani 8,36 €)
- Prešovský kraj – 8,96 € (vlani 8,33 €),
- Bratislavský kraj – 8,70 € (vlani 8,09 €),
- Trnavský kraj – 7,93 € (vlani 8,80 €),
- Trenčiansky kraj – 6,99 € (vlani 6,73 €),
- Slovensko priemer – 8,74 € (vlani 8,30 €).
Hoci sa rozdiely cien pochybujú len v desiatkach centov, pri každodennom stravovaní sa celková suma výrazne navýši. Navyše, minimálna hodnota stravného na úrovni 6,98 eura by tak bez doplatku na obed nestačila nikomu.
„Optimálna výška stravného je 9,30 eura. Iba zamestnávatelia, ktorí prispievajú zamestnancom na stravu touto sumou, dokážu zabezpečiť, že sa ich ľudia stravujú plnohodnotne, čo má priamy vplyv na ich zdravie aj pracovný výkon,“ upozornila Lívia Bachratá, riaditeľka pre Public Affairs v Edenred s tým, že zamestnávatelia by mali nastaviť benefity tak, aby dávali zmysel v realite dnešných cien.
Minútky zo Slovenska
- 08:58 Príbuzní na Spiši zažili mrazivé chvíle, z hrobu počuli klopanie aj búchanie. Policajti podľa svedka dokonca utekali
- 08:40 Cyklisti z Hlohovca sa dočkajú, Hlohovec a Sereď spojí bezpečný 7,6 km dlhý úsek po hrádzi Váhu
- 08:40 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na megaturné sa s novým albumom prestavia aj v Bystrici
- 08:36 Polícia pátra po mladučkej Kristíne z Liptova. V noci odišla z domu a nikto netuší, kde je
- 08:28 Aktuálne z dopravy: Pozor na nehodu na križovatke v Nitre. Na R1 je odstavené osobné auto
- 08:23 Pracovný týždeň ešte ani nezačal a v Prešovskom kraji už komplikuje premávku dopravná nehoda na diaľnici
- 08:17 V Bratislave a okolí sa v pondelok zdržíte na viacerých úsekoch
- 08:10 Pozor v Považskej Bystrici sa na Partizánskej stala nehoda, na obchádzke sa už zdržíte, pred Ladami stojí pokazené auto
- 08:00 Malá Mia bojovala o život. Veterinári zo Žiliny ju zachránili po 18 dňoch liečby
- 07:45 V mestskej časti Kubrá v Trenčíne sa chystá oprava vodovodu, vodičov čakajú obmedzenia
- 07:40 Obyvateľke Sládkovičova lietajú do záhrady na Školskej krásne zabalené desiate, pre deti aj rodičov má jasný odkaz
- 07:40 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 07:40 Vedci nitrianskej univerzity sa zaradili medzi najvýznamnejších na svete, takýmto výskumom sa venujú
- 07:40 Ak máte tento bicykel z Decathlonu, pozor! Predajca vyzýva zákazníkov na okamžité vrátanie, oprava bude BEZPLATNÁ
- 07:30 Vrakunčanke niekto cez noc zaplnil smeťami celý kontajner pred domom. Obyvatelia debatujú, čo v takom prípade robiť