- 2. január 2026 o 11:40
Slováci hlásia problém s eDokladmi, štát si neustrážil platnosť bezpečnostného certifikátu
Používatelia po celom Slovensku hlásia nepríjemné problémy s digitálnymi dokladmi. Aplikácia eDoklady prestala fungovať, prihlasovanie cez Mobilné eID zlyhávalo a mnohí sa nevedeli dostať ani do svojej elektronickej schránky na portáli Slovensko.sk. Dôvod? Opäť ten istý scenár, ktorý verejnosť už dobre pozná – štát si neustrážil platnosť dôležitého bezpečnostného certifikátu, upozorňuje portál DSL.
Vraj vypršala platnosť certifikátu na serveri meid.minv.sk, ktorý je kľúčový pre fungovanie služby Mobilné eID. Práve táto služba slúži ako vstupná brána k viacerým elektronickým službám štátu. Bez nej sa občania nedokážu prihlásiť do aplikácie eDoklady, v ktorej môžu mať digitálny občiansky preukaz či vodičský preukaz priamo v mobile, ani do elektronickej schránky, kde im úrady doručujú oficiálne dokumenty.
Platnosť certifikátu skončila 1. januára 2026 približne o 10:00 hod. dopoludnia. Krátko nato sa začali množiť hlásenia používateľov o nefunkčnom prihlasovaní. Prehliadače pri pokuse o otvorenie stránky meid.minv.sk zobrazovali výrazné bezpečnostné varovanie s upozornením, že pripojenie nie je súkromné a existuje riziko zneužitia údajov.
Takéto varovanie môže byť obzvlášť problematické pre ľudí, ktorí s aplikáciami eIdentita a eDoklady len začínajú. Práve otvorenie stránky meid.minv.sk je totiž nevyhnutným krokom pri aktivácii Mobilného eID. Mnohí používatelia sa tak mohli zľaknúť a službu radšej vôbec neaktivovať.
Bezpečnostný certifikát pritom nie je formalita. Ikona zámku v prehliadači signalizuje, že webová stránka je pravá, spojenie je šifrované a údaje používateľov sú chránené. Ak certifikát chýba alebo je neplatný, dôvera v službu okamžite klesá.
Redakcia sa snaží získať reakciu ministerstva vnútra. Rezort tvrdí, že išlo len o dočasné obmedzenie. „Ministerstvo vnútra SR v prvý deň roku vykonalo údržbu služieb eIdentita a eDoklady. Počas nej došlo ku krátkodobému obmedzeniu prihlasovania cez mobilné eID. Súčasťou údržby bolo aj nasadenie nového bezpečnostného TLS certifikátu pre doménu meid.minv.sk,“ uvádza tlačový odbor.
Po ukončení údržby boli služby opätovne spustené a fungujú v štandardnom režime. „Ministerstvo vnútra SR zároveň uisťuje verejnosť, že prístup k e-službám prostredníctvom fyzického občianskeho preukazu s čipom bol a je počas celého času plne zachovaný,“ dodávajú.
Minútky zo Slovenska
- 08:00 Malá Mia bojovala o život. Veterinári zo Žiliny ju zachránili po 18 dňoch liečby
- 07:45 V mestskej časti Kubrá v Trenčíne sa chystá oprava vodovodu, vodičov čakajú obmedzenia
- 07:40 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 07:40 Ak máte tento bicykel z Decathlonu, pozor! Predajca vyzýva zákazníkov na okamžité vrátanie, oprava bude BEZPLATNÁ
- 07:40 Obyvateľke Sládkovičova lietajú do záhrady na Školskej krásne zabalené desiate, pre deti aj rodičov má jasný odkaz
- 07:40 Vedci nitrianskej univerzity sa zaradili medzi najvýznamnejších na svete, takýmto výskumom sa venujú
- 07:30 Vrakunčanke niekto cez noc zaplnil smeťami celý kontajner pred domom. Obyvatelia debatujú, čo v takom prípade robiť
- 07:00 FOTO: Už o pár dní ožije po zotmení hrad Sklabiňa. Odhalí príbehy, ktoré bežne nepočuť, má to jedinú podmienku
- 26.04. VIDEO: Cyklisti v Martine zrazili korčuliarku. Mladú ženu nechali so zlomenou sánkou ležať na zemi a ušli
- 26.04. V Trnave pribudli nové kamery s reproduktormi, tie vás môžu aj verejne napomenúť. Novinka vzbudila poriadne vášne
- 26.04. FOTO: Peter sa vrátil do Kremnice z Talianska a otvoril si tu vlastný obchodík, obyvatelia si ho okamžite obľúbili
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 26.04. FOTO: Turistický vláčik v Trenčíne otvára svoju sezónu, cez Mierové námestie vás ale tento rok neprevezie
- 26.04. Pred 178 rokmi tu ľudia povstali za slobodu. Tento príbeh spod malej veže na Orave dodnes mnohí nepoznajú
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre