Dvanásť odborných župných stredných škôl v Košickom kraji prešlo modernizáciou


Foto: Dvanásť odborných župných stredných škôl v Košickom kraji prešlo modernizáciou Foto: Ilustračné foto/pexels.com

Župné stredné školy Košického samosprávneho kraja získali po úspešnom zapojení do výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky 3 680 000 eur. Cieľom výzvy bolo zvýšiť počet žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní. V súvislosti s tým odborné vyučovanie na 12 stredných školách v Košickom kraji získalo nový modernejší rozmer.

„Aj v Košickom kraji pociťujú zamestnávatelia nedostatok absolventov stredných odborných škôl. Na župe chceme tieto profesie zatraktívniť a našich žiakov zároveň čo najlepšie pripraviť na trh práce. Nemá zmysel, aby na školách pracovali s 50 rokov starými strojmi, keď vo svojom budúcom povolaní budú musieť ovládať tie najmodernejšie. Preto som rád, že školy využili eurofondy na modernizáciu svojho vybavenia,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„V úsilí zlepšovať kvalitu vzdelávania nepoľavujeme. S novými projektovými zámermi sa uchádzame o ďalších takmer 12 miliónov z výzvy Fondu na spravodlivú transformáciu,“ dodal.

Eurofondy sa využili napríklad v Strednej odbornej škole techniky a remesiel v Kráľovskom Chlmci, kde sa postavili dielne odborného výcviku. Naopak, žiaci Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, Strednej odbornej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi a Strednej priemyselnej školy technickej v Spišskej Novej Vsi sa tešia z nových jazykových a elektrotechnických laboratórií.

Výnimku netvoria ani najmodernejšie CNC stroje v podobe frézovačky, sústruhov, priemyselných robotov, kolaboratívnych robotov či učebne silnosprúdovej techniky. K dispozícii ich majú študenti Strednej priemyselnej školy strojníckej v Košiciach a Strednej odbornej školy techniky a služby vo Veľkých Kapušanoch.


Celkom štyri odborné učebne zrekonštruovala Stredná odborná škola ekonomická v Spišskej Novej Vsi. Modernizácie sa dočkala aj Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Košiciach. Študenti si tak môžu vychutnať jazdu na traktore, s pluhom, sejačkou a rozmetadlom priemyselných hnojív.

Odborný výcvik zlepší svoju úroveň aj Stredná odborná škola beauty služieb v Košiciach na Gemerskej 1. Na prevádzke odbornej praxe sa zakúpili nové kreslá, zrkadlá, pojazdné stolíky, fény, kulmy a ďalšie prístroje na ošetrenie vlasov.

V kozmetických prevádzkach pribudli nové ležadlá, pojazdné vozíky a prístroje na ošetrenie pleti. K zmenám došlo aj v rámci priestorov, kde sa vymenili podlahy a staré svietidlá nahradili úsporné LED.

Škola musí reagovať na nové trendy, ktoré prináša aj segment beauty služieb. Technologický postup spred 15-20 rokov sa už nedá porovnať s tým, čo sa deje teraz. Ak chce naša škola byť školou tretieho tisícročia, musí reagovať na trendy a tomu prispôsobiť aj svoje materiálne vybavenie. Žiaci sú tak lepšie pripravení na trh práce a vedia reagovať na požiadavky ich budúcich zamestnávateľov,“ tvrdí riaditeľka Strednej odbornej školy beauty služieb Ingrid Sedláková.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu