Košice sú čistejšie vďaka dobrovoľníkom z Ukrajiny. Z vďaky vyzbierali 240 kíl odpadu


Foto: Košice sú čistejšie vďaka dobrovoľníkom z Ukrajiny. Z vďaky vyzbierali 240 kíl odpadu
Galéria: 11 fotiek

Počas víkendu preukázali dobrovoľníci z Ukrajiny svoju vďačnosť miestnej komunite prostredníctvom dobrovoľníckej iniciatívy zameranej na upratovanie metropoly východu. Viac ako štyridsať dobrovoľníkov vrátane rodín s deťmi, ktoré majú v Košiciach nový domov už dva roky, sa zapojilo do zbierania odpadu v rôznych častiach mesta v rámci iniciatívy #ĎakujemeSlovensko.

„Slováci nás, cudzincov, prijali do svojich domovov. Pomohli nám a našim deťom prispôsobiť sa a začať život od nuly. Rozumeli našej bolesti a slzám. A robia to pre nás už takmer dva roky, pretože vojna na Ukrajine stále trvá. Veľmi vám ďakujeme za vaše veľké láskavé srdcia a starostlivosť… Ďakujeme Košice,“ uviedla zástupkyňa ukrajinskej komunity Inna Imas.


Túto akciu podporilo aj mesto Košice, ktoré o nej informovalo na svojom webe. Primátor Košíc Jaroslav Polaček osobne privítal dobrovoľníkov a pochválil ich za prínos a solidaritu s mestom. „Takýmito krásnymi akciami ukazujete, že viete pomáhať a chcete tu žiť s nami. Je to z vašej strany jedno obrovské gesto. Neďakujte preto vy nám, lebo ja by som sa chcel poďakovať vám za to, že ste práve vy našou súčasťou,“ adresoval dobrovoľníkom primátor.


Zdroj: Facebook/Košice - Mesto Košice

Dobrovoľníci dostali potrebnú výbavu od Správy mestskej zelene a počas trojhodinovej akcie vyzbierali okolo 240 kilogramov odpadu, čím prispeli k čistejšiemu a príjemnejšiemu prostrediu mesta. Upratovanie prebehlo na uliciach Kisdyho, Tolstého, Obrancov mieru, na Námestí Jana Mathého, Aničke, Národnej triede, Ťahanovských riadkoch a na brehoch Hornádu.

Iniciatíva #ĎakujemeSlovensko zahŕňa rôzne dobrovoľnícke a spoločenské aktivity po celom Slovensku - od vysadenia stromu v Bratislave po umelecké projekty v Galante a podporu centra pre deti s autizmom v Banskej Bystrici, ktoré sú dôkazom toho, ako ukrajinskí občania vzdávajú vďaku ľuďom, ktorí ich prijali.