- 9. december 2025 o 16:00
FOTO: Rodičia v Košiciach kritizujú čudný trend, detské ihriská sú vo viacerých častiach mesta ponorené do úplnej tmy
Detské ihriská by mali byť miestom pohybu a stretávania rodín aj v čase, keď sa dni skracujú. V mnohých mestách však chýbajú základné podmienky na ich bezpečné využívanie po zotmení, čo rodičia považujú za dlhodobý problém. Nedostatočné osvetlenie obmedzuje pobyt detí vonku najmä v zimných mesiacoch a skracuje čas, ktorý môžu tráviť aktívne.
V centre mesta sa deti podvečer nezahrajú
Na jednu kuriozitu sa rozhodla upozorniť jedna z mamičiek na sociálnej sieti. „Detské ihriská v Mestskom parku o 16-tej hodine. Vybudované v roku 2013 z dotácie Európskej únie. Na jedno verejné osvetlenie už nevydalo. Pritom park je otvorený denne do 22. hodiny,“ uviedla obyvateľka Košíc v diskusii, pričom upozornila na rozpor medzi prevádzkovými hodinami parku a jeho skutočnou využiteľnosťou pre rodiny s deťmi.
Na jej slová reagovali ďalší obyvatelia. „Všeobecne je to ihrisko dosť nešťastná vec,“ napísal jeden z diskutujúcich. Viacerí s týmto pohľadom nesúhlasili a jedna z mamičiek aj vysvetlila, prečo považuje ihrisko za dôležité. „Ako to myslíte? Tých ihrísk, najmä pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov, je veľmi málo a je veľmi frekventované a obľúbené,“ uviedla vo svojej reakcii.
Problém si všimli aj na ďalšom mieste
Diskutujúci poukázali aj na ďalšie ihriská v metropole východu. „Ani Žihadielko u nás na Ťahanovciach nie je osvetlené. V Košiciach nie je jediné detské ihrisko s normálnym osvetlením. Deti po 16-tej už len pred tablet a televízor,“ skonštatovala Gabriela, čím poukázala na širší rozsah problému.
Rodičia sa tak zhodujú v tom, že nejde o výnimočný prípad jednej lokality, ale o nedostatok v celom meste. Bez osvetlenia a základnej infraštruktúry podľa nich zostávajú detské ihriská využiteľné len niekoľko hodín denne, hoci by mohli slúžiť rodinám výrazne dlhšie.
Minútky zo Slovenska
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 11:30 FOTO: Nad Revúcou vyrástla sauna, ktorá láka na oddych v prírode a výhľad na mesto. Prenajať si ju môžete aj vy
- 11:30 Najprestížnejšia ratingová agentúra neverí Kamenického konsolidácii. Rating Slovenska je najnižší za posledných 12 rokov
- 11:11 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 11:00 Doprava v Piešťanoch sa skomplikuje. Kľúčové križovatky uzavrú, mesto vydalo varovanie aj pre futbalových fanúšikov
- 11:00 Prešovčania prezradili svoje obľúbené miesta. Vyhráva príroda či mesto?
- 11:00 Kaliňák prijal výzvu študentov na diskusiu: V Žiline bude čeliť otázkam maturantov
- 11:00 Slováci vo veľkom diskutujú o texte notorickej ľudovej pesničky, každý pozná tú svoju verziu, poznáte však jej záver?
- 11:00 FOTO: Trenčín mení pešiu zónu na moderný mestský priestor, pribudla technologická atrakcia aj miesta na oddych a prácu
- 10:31 V Lučenci zmietlo auto chodkyňu prechádzajúcu cez zebru, vrtuľník ju previezol do nemocnice s ťažkými zraneniami
- 10:30 VIDEO: Novootvorená tržnica v Prievidzi sa stala centrom hádky. Niektorí obyvatelia rekonštrukciu kritizujú, iní chvália


